Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Kaç rekattır?

Ramazan Bayramı namazı nasıl kılınır? Covid – 19 virüsü nedeniyle camilerde bu sene Bayram namazı kılınamayacak. Ancak Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüs nedeniyle bayram namazının camilerde kılınamayacağını belirterek, “Dileyen evinde bayram namazını, dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir” dedi. Peki senede sadece iki kez kılınan Bayram Namazı Nasıl kılınır? Kuşluk (Duha) Namazı nasıl kılınır? İşte Ramazan Bayramı sabahı kılınacak namazlar…

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

2 rekat olan Bayram namazına, “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Ramazan Bayramı namazını kılmaya.” denip niyet edilir. Ellerimizi kulaklarımıza kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerimizi göbek altında bağlarız. “Sübhaneke” duasını okur. Ardından, ellerimizi kulaklarımıza kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakırız. Sonrasında ellerimizi kulaklarımıza kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerimizi yana bırakırız. Ardından ellerimizi kulaklarımıza kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlarız. Fatiha Süresi ve kuranı kerimden başka bir süre ya da âyetleri okuruz. Ardından rükû ve secde ederek birinci rekat bitirilir. İlk rekatın ardından 2. rek’âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. Fatiha Süresi ve kuranı kerimden başka bir süre ya da âyetleri okuruz. Sonra, ellerimizi kulaklarımıza kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerimizi yana bırakırız. Ardından, ellerimizi kulaklarımıza kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerimizi yana bırakırız. Ardından ellerimizi kulaklarımıza kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakırız. Sonra, “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Dua ederek Ramazan Bayramı namazını eda etmiş oluruz.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır Resimli Anlatım

 

BAYRAM NAMAZI YERİNE DUHA (KUŞLUK) NAMAZI

Ramazan Bayramında vatandaşlar bayram namazı evde kılınır mı? gibi sorulara yanıt arıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, bayram namazının Cuma namazı gibi camide cemaatle kılınan bir namaz olduğunu ve evde kılınamayacağını söyledi. Sayar, “Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz; bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için ‘duha namazı’ kılarlar. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar” dedi.. Peki duha namazı nasıl kılınır?

DUHA NAMAZI NEDİR VE NE ZAMAN KILINIR?

İşrak veya duhâ namazı; güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Bir hadis-i kutsîde bu namazın faziletine işaretle şöyle buyurulur: “Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 12)

2 REKATLIK DUHA NAMAZI KILINIŞI

1. Rekat

“Niyet ettim Allah rızası için Kuşluk (Duhâ) Namazı kılmaya” diye niyet ederiz.
“Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.
Subhaneke’yi okuruz.
Euzü-besmele çekeriz.
Fatiha okuruz.
Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz.
Rüku’ya gideriz.
Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.

2. Rekat

Ayağa kalkarak kıyama dururuz.
Besmele çekeriz.
Fatiha okuruz.
Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz.
Rüku’ya gideriz.
Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.
Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz.
“Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

kaynarca escortlar

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir